Allmänna villkor
För privatkonsumenter gäller konsumentköplagen samt distansavtalslagen. Du kan läsa mer om dina rättigheter som konsument hos Konsumentverket.

Upptappat.nu levererar till privatpersoner, företag, skolor, organisationer, föreningar och församlingar på den svenskadanska och finska marknaden.

Åldersgräns för beställningar
Kunder under 18 år måste ha förmyndares tillstånd för att göra beställningar hos oss.

Priser
Priserna på våra varor anges i svenska kronor. Som standard visas priserna inklusive moms. Eventuell faktureringsavgift visas alltid inklusive moms. Momsen visas även i kronor innan du bekräftar ordern. Momsen är 25%, 12% samt 6%.

Fraktkostnad tillkommer på alla beställningar. När du lägger något i varukorgen kan du se vad den beräknade fraktkostnaden blir i rutan under varukorgen. Fraktkostnaden läggs sedan till i totalkostnaden innan du bekräftar din beställning. I de fall fraktbolagen debiterar Upptappat.se betydande extra avgifter så debiteras detta beställaren efter överenskommelse. Detta komuniceras i förekommande fall självklart i förväg och kan gälla exceptionellt skrymmande paket eller avlägsna adresser i Norrlands inland.

Kund-/Personuppgifter
För att handla hos oss måste du ange uppgifter i samtliga fält som är obligatoriska vid kundregistreringen. Om vi inte har din e-mailadress kan vi inte skicka någon orderbekräftelse och vi kan inte meddela dig om kända leveransförseningar eller om någon del av din beställning ej kan levereras.

De personuppgifter du lämnar till oss används för orderhantering, fakturering, information, marknadsföring och annat som syftar till att vår tjänst ska fungera så bra som möjligt. Uppgifterna förs inte vidare till någon tredje part.

Lägsta ordervärde
Vi tillämpar inget lägsta ordervärde. Du kan beställa för ett värde från 1 kr.

Betalningssätt
Vi arbetar för tillfället med två betalningsförmedlare, PayPal och Payson, läs mer om deras respektive tjänster och villkor nedan. Betalning kan även göras via direktöverföring eller via vårt Bankgiro.

Paypal - Betala med Visa eller Mastercard
Komplett information och villkor återfinns på Paypals hemsida: https://www.paypal.com/se/webapps/mpp/ua/legalhub-full
 
Payson - Betala med kort, direktöverföring eller PaysonFaktura
Betalning sker enkelt och säkert med Payson. Även om du inte har ett Paysonkonto sedan tidigare kan du snabbt göra transaktionen via Payson. Payson samarbetar med VISA, MasterCard samt alla svenska banker som erbjuder direktbetalningar, Swedbank, Handelsbanken, SEB, Nordea och Danske Bank.

Payson håller höga säkerhetskrav och är PCI-certifierade av Trustwave som är en internationell organisation för säker e-handel. All trafik krypteras genom SSL 128 bitar och alla kortöverföringar bygger på bankernas så kallade 3D-secure teknik.

PaysonFaktura
Vi erbjuder betalsättet ”PaysonFaktura” i samarbete med Payson AB. Betalningsvillkor är 14 dagar. För att kunna beställa mot faktura måste Du ha fyllt 18 år och vara folkbokförd i Sverige samt godkännas i den kreditprövning som genomförs vid köpet. 

Fakturan kommer att sändas separat med e-post till den e-postadress du anger vid köptillfället. Vid försenad betalning skickar vi en betalningspåminnelse varvid lagstadgad påminnelseavgift om för närvarande 60 kr tillkommer. Vi debiterar även dröjsmålsränta med 2 % per månad från fakturans förfallodag. Vid utebliven betalning lämnas ärendet till inkasso varvid lagstadgad inkassoavgift om för närvarande 180 kr tillkommer. Payson förbehåller sig rätten att i enskilt fall neka leverans och ompröva beställarens kreditvärdighet.

Vid betalning med PaysonFaktura kommer fakturan att pantsättas till Payson och därefter till SVEA Ekonomi AB, 556489-2924.

Payson startade 2004 i Sverige och över en miljon personer har använt Payson som är en välkänd betallösning på internet.  Läs mer om Payson här: www.payson.se

Leveranssätt
Alla beställningar packas och skickas från vårt lager i västra Göteborg, där kan du även hämta dina beställningar. Vid avhämtning är det viktigt att du har med dig giltig legitimation och beställningsnummer för snabb hantering.

Din beställning skickas som A-brev, Postpaket, DPD Företagspaket 16.00 eller med DHL/Schenker eller annan speditör beroende på vikt och storlek. Om varorna skickas som paket eller rekommenderat brev får försändelsen ett kollinummer som används för att visa var paketet befinner sig i posthanteringen. Du kan spåra paket på Postens hemsida. Ett vanligt brev får tyvärr inte något kollinummer och kan inte spåras.

OBS: Vi levererar ej Postpaket/Företagspaket/Budsändningar till boxadresser. Väljer du ändå att vi ska leverera till boxadress tillkommer en avgift om 50-75 kr.

Leveranstid
Upptappat.nu har lager i Göteborg. De produkter vi har i lager skickas från oss samma dag eller dagen efter att ordern kommit in och/eller blivit betald. De produkter vi EJ har i lager skickas så fort vi får hem dem – oftast får vi hem produkter till vårt lager efter 1-8 dagar och de skickas då omedelbart till dig. Leveranstiden för dessa varor blir då ca 1-10 arbetsdagar (inom Sverige).

Till vissa delar av Norrland och till Gotland levererar Posten med en dags fördröjning, denna är inte inräknad i den beräknade leveranstid vi anger på hemsidan.

Längre leveranstider än angivet kan förekomma under perioder då vi har hög belastning p g a hög orderingång.

Avbeställning
Som privatkonsument har du rätt att avbeställa din order innan vi skickat ordern till dig.

Avgift för outlösta paket
Vid outlösta paket debiterar vi en avgift om 395 kr (inkl moms) för att täcka de avgifter som uppkommer i samband med att paketet går i retur till oss.

Transportskadade varor
Om en vara skadas under transporten, skall skadan anmälas omgående till speditören (Posten, Schenker, DHL eller liknande).

Äganderättsförbehåll
Alla varor du beställt är Upptappat.nus egendom tills att full betalning kommit oss tillhanda.

Reklamationsvillkor och ångerrätt
För att reklamera en felaktig eller defekt vara ber vi dig kontakta oss omgående. Vi skickar dig en ny vara utan någon extra fraktkostnad, förutsatt att varan finns tillgänglig. Kan vi inte ersätta dig med en ny vara gör vi en återbetalning till dig när vi fått den defekta varan i retur. För retur av defekta varor skickar vi en fraktsedel med betalt porto.

Vid reklamation skall du kontakta Upptappat.nu och för att förenkla hanteringen av reklamationen uppge ordernummer samt orsak till reklamationen.

Ångerrätt & returer
Privatkonsument har, enligt distansavtalslagen, rätt att ångra köpet inom 14 dagar. Ångerrätten gäller då varan och förpackning återlämnas i väsentligt oförändrat skick. Varan får ej vara använd, men förpackning får ha öppnats varsamt. Som kund ansvarar du för varornas minskade värde till följd av annan hantering än vad som är nödvändigt för att fastställa varornas art, egenskaper och funktion.

För att, som privatkonsument, använda ångerrätten skall man kontakta Upptappat.nu Returfrakten bekostas av konsumenten. Återbetalning sker så fort vi fått tillbaka varan och returen är godkänd (återbetalning sker inom 30 dagar).

Kontakta oss för returadress och returnummer

Garanti
Samtliga våra produkter har ett års garanti som lämnas av våra leverantörer och tillverkare om inget annan anges i produktbeskrivningen. Vi hjälper givetvis till med kontakt och garantiåtgärder, så tveka inte att kontakta oss. Privatkonsumenter har enligt konsumentköplagen rätt att reklamera en produkt inom 6 månader från inköpsdatum.

Force majeure
Händelse utanför Upptappat.nus kontroll, vilken ej skäligen kunnat förutses, skall hänföras till force majeure, vilket innebär att Upptappat.nu befrias från sina förpliktelser att fullgöra ingångna avtal.

Övrigt
Upptappat.nu förbehåller sig rätten till ändring av all information utan föregående avisering. Vid eventuell slutförsäljning eller om ett försäljningsobjekt utgått, har Upptappat.nu rätt att häva köpet och återbetala eventuella i förskott inbetalda belopp. Vi reserverar oss för skrivfel, slutförsäljning och prisförändringar.

Cookies
Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om det.

Upptappat.nu använder cookies.
En så kallad session-cookie sparas på din dator för att se till att varor du vill köpa hamnar i din egen kundvagn, samt att se till att du kan logga in på korrekt konto. Cookien innehåller ingen personinformation och det går inte att använda informationen på något sätt. Cookiens enda funktion är att tekniskt se till att man är korrekt inloggad på sitt eget konto. För att det ska gå att logga in och handla på Upptappat.nu krävs alltså att du har cookies aktiverat i din webbläsare.

 

 

 

Varan tillagd på önskelistan
Produkt att jämföra

Denna webbplats använder cookies för att ge användaren ökad funktionalitet. Cookies används för besökarstatistik samt vid användning av formulär.

Om du inte accepterar användandet av cookies kan du stänga webbläsaren eller stänga av cookies via din webbläsares säkerhetsinställningar.